Dlaczego cholesterol jest szkodliwy?

Miażdżyca objawy i leczenie
Miażdżyca objawy i leczenie


W naszym codziennym menu można znaleźć wiele dobroczynnych substancji wspomagających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednak większość z nich powinna być dostarczana naszemu ciału wyłącznie w określonych ilościach. Niektórych produkujemy na tyle mało, że możemy spożywać ich naprawdę sporo, inne łatwo jest przedawkować. Jest tak np. z cholesterolem. Ten związek zaliczany do grona lipidów jest potrzebny nam do prawidłowej budowy błon komórkowych, komórek nerwowych. Dodatkowo, cholesterol jest istotnym składnikiem syntezy hormonów, witaminy D oraz uczestniczy w powstawaniu kwasów żółciowych. Niemniej jednak, jego wysoki poziom ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. Może prowadzić do poważnych chorób, a pośrednio również do zgonu.

Szkodliwy cholesterol

Przede wszystkim, nadmiar cholesterolu odkłada się w naczyniach krwionośnych, powodując tworzenie się złogów doprowadzających do zatorów w tętnicach. Mniejszy przepływ krwi negatywnie oddziałuje na pracę mięśnia sercowego, sprzyjając zawałom oraz udarom mózgu, a także rozwoju miażdżycy. Choroba niedokrwienna serca to natomiast efekt zbyt słabego przepływu krwi, przez który mięsień sercowy nie otrzymuje odpowiednich porcji krwi, co osłabia cały organizm i grozi poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Odkładający się cholesterol przyjmuje postać płytek miażdżycowych. Torują one drogę krwi, upośledzając jej przepływ. Miażdżyca początkowo przebiega bezobjawowo, lecz nieleczona lub zbyt późno wykryta prowadzi zwykle do obniżenia jakości życia. Jest to skutkiem zwiększających się problemów z poruszaniem, utraty sprawności, przymusem ograniczenia aktywności życiowej. Ponadto, wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do udarów mózgu bądź zawałów serca.

Jak walczyć z cholesterolem?

Osoby mające wysoki cholesterol powinny odpowiednio odżywiać się tak, by regularnie redukować jego poziom. Niestety, istnieją przypadki, w których nawet odpowiednia waga nie jest w sanie zapobiec odkładaniu się złogów tłuszczowych w tętnicach. Jest to powodowane indywidualnymi predyspozycjami, które mogą mieć związek z obciążeniem genetycznym. Problemy z cholesterolem częściej dotykają mężczyzn niż kobiet i są charakterystyczne dla osób po 45. roku życia pl.wikipedia.org.

Ponadto, mogą być powodowane chorobami nerek, cukrzycą bądź cholestazą. We wszystkich tych sytuacjach, zarówno wtedy, gdy zbyt wysoki poziom cholesterolu jest efektem nieprawidłowego trybu życia, jak i wtedy, gdy pojawia się wskutek chorób, podstawą pozostaje zdrowa dieta. Powinna ona być bogata w błonnik oraz produkty niskotłuszczowe. Bardzo ważna jest też aktywność fizyczna, przyspieszająca procesy zachodzące w ciele. Oczywiście, niezbędne jest również podjęcie leczenia. Po serii badań lekarz pomoże dobrać odpowiednie metody kuracji, najprawdopodobniej przepisując przy tym środki farmakologiczne pomagające w redukcji cholesterolu.

Rate this post