Fakty i mity na temat mózgu

Mózg fakty i mity 1
Mózg fakty i mity 1


Ludzkie ciało jest niewątpliwie jednym z najbardziej skomplikowanych organizmów. Wokół tak ważnego organu jakim jest ludzki mózg narosło wiele mitów. Poniższy artykuł postara się rozwiać kilka z nich oraz przedstawić pewne fakty z nim związane.

Mózg – fakty i mity

Od dawna w wielu źródłach można znaleźć informację o tym, że człowiek wykorzystuje zaledwie 10% swojego mózgu. Czy jest  to prawdą? Okazuje się, że nie. Człowiek korzysta z praktycznie wszystkich części swojego mózgu, nawet tak prosta czynność jak czytanie tego artykułu skłania mózg do zaangażowania wielu jego części aby zrozumieć i zapamiętać to co właśnie widzimy.

Spory, która płeć jest inteligentniejsza także towarzyszą nam nie od dziś. Każda płeć stara się znaleźć argumenty świadczące o wyższości jednej nad drugą. Czy rzeczywiście fakt, że mężczyźni posiadają większe mózgi (o ok. 100 gramów), co jest uwarunkowane tym, że ich ciała są większe od ciał kobiet wpływa na ich większą inteligencję? Oczywiście nie, wielkość mózgu nie ma absolutnie żadnego wpływu na inteligencję człowieka.

Mówiąc o ludzkim mózgu warto wspomnieć o przekazie podprogowym np. ukrytym w reklamie. Miał on podświadomie przekazać informacje i utrwalić je w naszych mózgach, nie będąc na pierwszy rzut oka zauważalnym. Czy jest to możliwe? W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi, na pewno nie zostało w żaden sposób udowodnione, że jest to możliwe. Nawet sam autor twierdzenia na ten temat James Vicary, po latach przyznał się, że po części zmyślił dowody aby udowodnić swoją tezę.

Ludzki mózg można podzielić na dwie półkule, prawa bardziej rozwija się u osób twórczych natomiast lewa u analitycznych. Czy faktycznie tak jest? Okazuje się, że pomimo różnych predyspozycji obu półkuli do wykonywania różnych czynności konieczna jest ich odpowiednia współpraca.

Pojawiają się także teorie, że mózg można wytrenować i usprawnić np. poprzez rozwiązywanie łamigłówek. Faktycznie jest to możliwe, im więcej i intensywniej człowiek wykorzystuje mózg tym jest on sprawniejszy. Niestety nie daje to jednak gwarancji i ochrony przed demencją czy chorobą Alzheimera.

Często twierdzi się, że alkohol ma zły wpływ na ludzki organizm, w tym mózg. Nie można się z tym twierdzeniem nie zgodzić, ale czy faktycznie spożywanie alkoholu zabija szare komórki pl.wikipedia.org? Nie, może on spowodować natomiast uszkodzenie dendrytów, czyli wypustek neuronów. Odpowiadają one za połączenia z innymi komórkami, które mają wpływ na procesy myślenia.

Pozostając w temacie szarych komórek, warto także sprawdzić teorię na temat ich braku regeneracji oraz zanikania na starość. Na szczęście oba twierdzenia to mity, w każdym wieku mózg jest w stanie generować nowe komórki, a ważniejsze od liczby komórek są rodzaje i ilości połączeń między nimi.

Czy fani i słuchacze muzyki klasycznej są inteligentniejsi? Oczywiście nie, teoria ta była obserwowana i badana przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, a następnie przez nich obalona. Wśród osób, które były wystawione na słuchanie muzyki Mozarta nie zauważono zwiększonego poziomu inteligencji w porównaniu do osób nie wykonujących takiej czynności. Nie ma więc żadnych przesłanek, które mogłyby przedstawiać pozytywny wpływ muzyki klasycznej na inteligencję.

Rate this post