Łupież pstry – objawy

upież pstry objawy
upież pstry objawy


Czym jest łupież?

Za łupież pstry uważa się powierzchowną infekcję naskórka, która wywołana jest przez drożdżaki typu Pityrosporum ovale (Malassezia). Są to grzyby, które stanowią naturalną mikroflorę i powszechnie występują no zdrowej skórze u człowieka. W pewnym przypadkach mogą być jednak pasożytami chorobotwórczymi i niekontrolowanie się namnażać, co jest charakterystyczne dla łupieżu pstrego.

Jak rozpoznać łupież?

Objawy łupieżu pstrego są nietrudne do rozpoznania, najczęściej przybiera postać beżowo-żółtych lub różowawych plam na skórze, które łączą się ze sobą i pokrywają co raz większą powierzchnię zdrowej skóry.

Plamy są jeszcze łatwiejsze do rozpoznania na opalonej skórze, wtedy mają postać odbarwionych plamek. Spowodowane to jest przez fakt, iż drożdżaki wydzielają substancje, które hamują działanie melanocytów. Melanocyty to natomiast komórki pigmentowe, które odpowiadają za produkcję barwnika czyli melaniny.

Dlaczego na skórze powstaje łupież?

Powstawanie łupieżu pstrego ma swoje źródło w dwóch gatunkach drożdżaków: Pityrosporum orbiculare oraz Pityrosporum ovale. Żywią się one łojem i tłuszczopotem, rozkładają lipidy do wolnych kwasów tłuszczowych, estrów oraz aldehydów, a w konsekwencji wywołują podrażnienie oraz stan zapalny skóry https://pl.wikipedia.org/wiki/Entezopatie.

Łupież pstry może się także pojawić jako konsekwencja osłabienia odporności miejscowej lub ogólnej, ciąży, stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, leków steroidowych czy w wyniku wzmożonego wydzielania łoju. Często jest on przypadłością osób młodych, u których występuje nadaktywność gruczołów łojowych.

Najczęściej łupież pstry jest wynikiem nie przestrzegania higieny. Bardzo często dochodzi do zarażeń nim w salonach kosmetycznych, które nie zachowują należytej ostrożności w zasadach higieny.

Łupież pstry powszechnie występuje w klimacie tropikalnym oraz półtropikalnym, ponieważ panujące tam warunki sprzyjają jego powstawaniu i rozwojowi. Wysoka temperatura oraz wilgotność to idealne warunki, w których grzyby się namnażają.

Można się nim zarazić także na solarium, basenie oraz w publicznych kąpieliskach. Sprzyja mu także otyłość, nadpotliwość, a także nieprzewiewna odzież.

Jak w przypadku każdej choroby przed podjęciem samodzielnego leczenia warto zwrócić się o poradę do lekarza by dobrać najskuteczniejszą metodę.

Rate this post