Nadwaga – przyczyny i leczenie

Nadwaga przyczyny i leczenie
Nadwaga przyczyny i leczenie


Mimo tego, że nadwaga nie stanowi jeszcze bezpośredniego zagrożenia dla naszego życia, to jednak wielokrotnie prowadzi ona do rozwoju otyłości. Ta natomiast sprzyja chorobom, które mogą przyjmować postać śmiertelnych. W zależności od konkretnej wartości współczynnika BMI, otyłość można podzielić na 3 odmienne grupy. Pierwsza z nich to ta najlżejsza, która daje jeszcze nadzieje na samodzielne wyleczenie. Kolejny rodzaj znany jest jako otyłość kliniczna i jest to stan, gdy BMI wynosi od 35,00 wzwyż. Natomiast powyżej 40,00 mamy do czynienia z otyłością skrajną. O ile leczenie nadwagi i otyłości pierwszego stopnia jest możliwe, dzięki dietom i ćwiczeniom, o tyle oba ostatnie typy kwalifikują się wyłącznie do długotrwałego leczenia pod okiem specjalistów.

Przyczyny i leczenie nadwagi

Specjalistyczne leczenie nadwagi zależy od jej przyczyn https://pl.wikipedia.org/wiki/Triacyloglicerole. Chociaż wiele osób tyje ze względu na nieprawidłowy tryb życia i rada jest na to tylko jedna – zmienić przyzwyczajenia, to jednak istnieje także grupa pacjentów, u których nadmierne objadanie się jest efektem chorób somatycznych. Jedną z jednostek chorobowych doprowadzających do wzmożonego apetytu i szybszego odkładania się tkanki tłuszczowej jest niedoczynność tarczycy. Także przy innych chorobach można mieć zwiększone predyspozycje do tycia.

Może to być powodowane zaburzeniami hormonalnymi, przyjmowaniem leków zwalniających metabolizm i zatrzymujących wodę w organizmie, czy też powodujących wielki apetyt. W przypadku nadwagi lub otyłości, której przyczyną są inne schorzenia, podstawą jest terapia łagodząca ich przebieg. Dopiero zwalczając główną chorobę, można myśleć o odchudzaniu. Jeśli przybieranie na wadze wiąże się z zażywaniem leków, powinniśmy skonsultować się z lekarzem w celu zamiany ich na inne środki. Podejrzewając, że nasza nadwaga ma jeszcze inne podłoże, warto zagłębić się w tematyce, szukając informacji w sieci pod frazą „nadwaga leczenie”.

Dieta i sport przy nadwadze

Ważnym elementem leczenia nadmiernej wagi jest przyspieszenie metabolizmu. W tym celu można stosować rozmaite preparaty. Korzystny wpływ na ludzki organizm mają zioła, napary, niektóre herbaty, w tym głównie ta czerwona. Pozwalają one na stymulację procesów trawiennych, pomagając w spalaniu kalorii. Oczywiście, odchudzanie nigdy nie będzie możliwe bez aktywności fizycznej.

Ruch jest niezbędny, ponieważ zużyta energia przekłada się na liczbę zrzuconych kilogramów. Przy okazji, hartuje poszczególne organy, jednocześnie wzmacniając mięśnie, stawy, kości zmęczone dotychczasowym dźwiganiem wielkiego ciała. Jeśli jednak chodzi o poważniejsze otyłość leczenie, niezbędna jest zaawansowana terapia, czyli odchudzanie pod okiem dietetyka i innych specjalistów kontrolujących reakcje organizmu. W najtrudniejszych sytuacjach zaleca się operację zmniejszenia żołądka. Operacje mogą być też potrzebne do przywrócenia sprawności narządom zniszczonym przez otyłość.

Rate this post