Objawy i leczenie miażdżycy

Miażdżyca objawy i leczenie 1
Miażdżyca objawy i leczenie 1


Miażdżyca to najgroźniejsza choroba wynikająca z nadmiaru cholesterolu we krwi. Zalega on w tętnicach, tworząc płytki miażdżycowe, które utrudniają przepływ krwi. W ten sposób dochodzi do zatorów, a do serca nie dopływa odpowiednia ilość krwi, w związku z czym jest ono niedotlenione i niedokrwione. Oznacza to, że słabnie i staje się bardziej podatne na zawał bądź udar. Do tego typu powikłań dochodzi głównie wtedy, gdy odrywające się od tętnic złogi tłuszczu zbyt mocno zablokują naczynia krwionośne i uniemożliwią krwi dopłynięcie do mięśnia sercowego.

Wcześniejsze fazy choroby, gdy krew dopływa, lecz w mniejszych ilościach, mogą objawiać się brakiem sprawności organizmu. W zaawansowanym stadium przyczyniają się do zaburzeń mowy, do obniżenia sprawności kończyn, a czasem nawet do utraty czucia w nogach. W późnych fazach może pojawić się także ostry, nagły ból https://pl.wikipedia.org/wiki/Dieta. Żeby odwlec, a być może nawet uniknąć tak poważnych dolegliwości, należy regularnie sprawdzać poziom cholesterolu we krwi i w razie potrzeby, jak najszybciej rozpocząć leczenie miażdżycy.

Jak leczyć miażdżycę?

W zależności od fazy choroby, miażdżyca leczenie może mieć różnorodne. We wczesnym stadium wystarczające okazują się być lekarstwa obniżające poziom cholesterolu, zmniejszające krzepliwość krwi oraz ciśnienie tętnicze. Dzięki temu, stymulowany jest przepływ krwi przez naczynia krwionośne, a dzięki temu łatwiej dociera ona do serca. W poważniejszych fazach choroby, niezbędne może okazać się poszerzenie naczyń krwionośnych. Żeby go dokonać, należy je rozciąć. Przy okazji, można je oczyścić z zalegających w nich płytek miażdżycowych. W najgroźniejszych przypadkach, pacjenci muszą zostać poddanie zabiegowi wszczepienia by-passów. Jest to zabieg ryzykowny, lecz bywa jedyną możliwością uratowania chorego. Polega on na wszczepieniu fragmentów naczyń, dzięki którym krew może inną drogą trafiać do serca, omijając tętnice blokowane cholesterolem.

Dieta a miażdżyca

Niezwykle istotna jest również zmiana nawyków żywieniowych. To podstawa. Żeby jednak witaminy mogły rozpuszczać się w tłuszczu i być lepiej pochłaniane, należy spożywać tłuszcz roślinny, np. oliwę z oliwek. Dodatkowo, warto zadbać o to, by dieta była lekkostrawna, bogata w błonnik przyspieszający trawienie, ale także w witaminy i minerały. Żeby znaleźć ciekawe przepisy na niskotłuszczowe, zdrowe potrawy, warto poszukać ich w sieci. Internauci dodają liczne pomysły na dania, które są w sam raz dla osób chorujących na miażdżycę. Żeby do nich dotrzeć, wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę „miażdżyca dieta”.

Rate this post