Osteoporoza – leczenie

Osteoporoza
Osteoporoza


Aby zrozumieć problem, jakim jest osteoporoza, warto sięgnąć do naukowej wiedzy związanej z tym schorzeniem. Osteoporoza to osłabienie struktury przestrzennej kości, postępujące zmniejszanie się masy kostnej i związana z tym większa podatność na złamania.

Kogo dotyka osteoporoza?

Choć osteoporoza zaczyna się objawiać zwłaszcza u ludzi dojrzałych i starszych, to jej przyczyny mogą leżeć w przyzwyczajeniach z młodości. Dlatego warto dbać o kości od najmłodszych lat i starać się wyeliminować wszelkie czynniki ryzyka, które później – wraz z wiekiem – mogą sprawić, że osteoporoza zacznie doskwierać bardziej, niż się wydawało. Mówi się o tym, że osteoporoza dotyka najczęściej kobiety po okresie przekwitania. Na przykre skutki choroby narażone są też osoby starsze.

Osteoporoza – przyczyny

Osteoporoza, jak już wspomniano, jest diagnozowana głównie u osób starszych, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Aby jak najdłużej cieszyć się mocnymi kośćmi, należy próbować unikać czynników ryzyka, których skutkiem jest osteoporoza.

Najczęstsze przyczyny osteoporozy:

 • uwarunkowania genetyczne
 • niewłaściwa dieta (uboga w białko i wapń)
 • szczupła budowa ciała
 • spożywanie dużych ilości alkoholu (zwłaszcza w młodym wieku)
 • palenie papierosów
 • przyjmowanie niektórych leków (m.in. hormonów tarczycy, środków na bezsenność, kortykosterydów)
 • niedobory witaminy D
 • długotrwałe unieruchomienie (wówczas osteoporoza może pojawić się także u osób młodych)
 • niedobór estrogenu u kobiet i testosteronu u mężczyzn

Osteoporoza – objawy

Problemem, jaki wiąże się z tą przypadłością jest to, że osteoporoza w swojej początkowej fazie przebiega bezobjawowo, w związku z czym jest niemal niemożliwa do zdiagnozowania. Osteoporoza rozwija się wolno, na przestrzeni wielu lat. Dopiero w zaawansowanym stadium choroby można dostrzec wyraźne jej objawy, czyli przede wszystkim:

 • bóle kości długich (np. kość łokciowa, udowa, piszczelowa, strzałkowa, kości śródręcza i śródstopia) pod wpływem obciążenia
 • kruchość kości – częste złamania nawet przy niegroźnych upadkach czy niefortunnych ruchach
 • bóle kręgosłupa

Osteoporoza – leczenie

Aby zapobiegać osteoporozie, należy już w młodym wieku pomyśleć o profilaktyce tego schorzenia. Warto przede wszystkim wyeliminować wymienione wcześniej czynniki ryzyka, a także zadbać o odpowiednią dietę (bogatą w wapń i białko) oraz uzupełniać niedobory witaminy D. Jeśli jednak ktoś już zdiagnozuje u siebie osteoporozę albo zacznie zauważać niepokojące objawy dotyczące kości, należy jak najszybciej podjąć leczenie. Warto przyjrzeć się bliżej naturalnym suplementom diety, które mają zbawienny wpływ na zdrowie, pomagają wzmocnić kości, a czasem również stawy. Ziołowe preparaty są jednocześnie bezpieczne dla zdrowia.

Najlepsze naturalne preparaty wspierające leczenie osteoporozy:

 • Krzem Organiczny OrSi

Krzem to bardzo ważny pierwiastek, którego znaczne niedobory są niebezpieczne dla zdrowia pl.wikipedia.org. Krzem to między innymi ratunek dla kości i stawów – zwiększa ruchomość stawów, niweluje bóle, zwiększa syntezę kolagenu w kościach, reguluje ich mineralizację. Korzystny środek zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu osteoporozy.

 • Chrząstka Rekina

Chrząstka Rekina to niesamowite odkrycie w profilaktyce i leczeniu chorób kości i stawów. Preparat ten pomaga odbudować chrząstkę w stawach, wzmacnia kości, przyspiesza regenerację układu ruchu po intensywnym wysiłku. Zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę u sportowców i osób aktywnych.

 • Mumio Shilajit

Preparat ten jest ukierunkowany na leczenie kości. Zapobiega osteoporozie poprzez wzmacnianie kości – jest źródłem minerałów, wapnia, fosforu i witaminy D. Mumio Shilajit odbudowuje prawidłową strukturę kości, zapobiega urazom, przyspiesza zrastanie się kości po złamaniu.

 • Boswellia

Środek niwelujący problemy kości i stawów wszystko. Polecany nie tylko osobom starszym, ale też młodym, które mają niską wytrzymałość kości. Preparat zapobiega niszczeniu chrząstki stawowej, wykazuje działanie przeciwzapalne, wzmacnia kości. Jest polecany również w walce z reumatyzmem.

 • Bioemulsja końska z kasztanowca

Z preparatu tego chętnie skorzystają osoby, które w wyniku osteoporozy często odczuwają bóle kości. Środek ten na właściwości schładzające i odświeżające – przynosi ulgę po dużym wysiłku fizycznym. Z Bioemulsji końskiej powinny korzystać osoby prowadzące aktywny tryb życia i poddające swoje ciało intensywnym obciążeniom. Z Bioemulsji końskiej powinny korzystać osoby prowadzące aktywny tryb życia i poddające swoje ciało intensywnym obciążeniom

Rate this post