Przygotowanie do badania rezonansem magnetycznym

Przygotowanie do badania rezonansem magnetycznym
Przygotowanie do badania rezonansem magnetycznym


Badanie rezonansem magnetycznym to badanie, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Do badania należy przystąpić w luźnym, lekkim ubraniu, ponieważ temperatura, w której odbywa się badanie dochodzi nawet do 25 stopni. Nie można mieć przy sobie żadnych metalowych elementów, takich jak:

  • klucze
  • zegarek
  • paski
  • suwaki
  • guziki
  • telefon komórkowy
  • karty płatnicze
  • biżuteria.

Podczas badania głowy i oczodołów należy zrezygnować z makijażu i z lakieru do włosów, ponieważ w kosmetykach zawarte są drobinki metalu, a to z kolei może fałszować wyniki. Przed badaniem należy zdjąć również takie przedmioty, jak okulary, protezy zębowe, aparat słuchowy.

Rezonans magnetyczny nie wpływa na działanie leków, dlatego osoby, które stale przyjmują leki powinny je przyjąć o stałej porze, chorzy na cukrzycę powinni pamiętać o zażyciu insuliny. W przypadku badania rezonansem magnetycznym z użyciem kontrastu pacjenci proszeni są o wypicie przynajmniej 1,5 litra płynu w ciągu dwunastu godzin w dniu poprzedzającym badanie rezonansem magnetycznym.

Bezpośrednio przed badaniem pacjenci nie powinni spożywać płynów, zwłaszcza tych moczopędnych takich, jak kawa, ponieważ badanie może trwać nawet kilkadziesiąt minut, a pacjent w czasie badania musi pozostać nieruchomy. Przed badaniem należy też opróżnić pęcherz moczowy pl.wikipedia.org.

Podczas badania rezonansem magnetycznym nie trzeba być na czczo, choć niektóre placówki rezonansu magnetycznego zalecają, by nie jeść 2–4 godziny przed badaniem. Na badanie należy przynieść dokumentację medyczną dotyczącą wcześniejszego leczenia, zdjęcia i wyniki badań.

O czym poinformować personel pracowni rezonansu magnetycznego?

Należy poinformować personel pracowni rezonansu magnetycznego o cukrzycy pl.wikipedia.org, niewydolności nerek, przebytych chorobach układu moczowego, nadciśnieniu tętniczym, alergii na podawane wcześniej środki kontrastowe, o schorzeniach neurologicznych i kardiologicznych, nadczynności tarczycy, ciąży, karmieniu piersią, przebytych operacjach, przyjmowanych lekach.

Koniecznie należy poinformować o wszczepionym rozruszniku serca, pompie insulinowej, metalowych klipsach i implantach, o wszelkiego rodzaju odłamkach metalowych, o klaustrofobii. Stanowią one przeciwwskazania do badania rezonansem magnetycznym.

Rate this post